חוק האריזות

מהו חוק האריזות?

פעמים רבות נשכח מאתנו שחומרי האריזה  בהם אנו משתמשים מייצרים כמויות רבות של פסולת שגורמת לזיהום רב.בשנת 2011 נחקק בישראל חוק שמטרתו לצמצם את כמות הפסולת שנוצרת מהאריזות ולעודד את השימוש החוזר בהם שנקרא גם חוק האריזות.

כמו כן החוק נועד ליצור אחריות מורחבת ליבואנים ויצרנים של אריזות של מוצרים ושירותים בכל הקשור לסימון האריזות, מיחזור פסולת הנובעת מהן, פינוי האשפה שהן יוצרות ומניעת הטמנתה באופן המחמיר את הזיהום הסביבתי.

הסעיפים העיקריים של חוק האריזות

חוק האריזות הקרוי בשמו הרשמי החוק להסדרת הטיפול באריזות התשע"א-2011 מחייב את היבואנים והיצרנים גם בדיווחים חצי שנתיים ושנתיים למשרד לאיכות הסביבה על אריזות השירות והמוצרים הארוזים שהם מכרו.

יבואן לפי חוק האריזות הוא כל גורם שמייבא אריזות שירות או מוצרים ארוזים לרבות מותגים. יצרן לפי החוק הוא כל מי שמייצר מוצרים ארוזים או אריזות שירות.

במקרה של מותגים היצרן יהיה מי שהזמין את המותג. למרות זאת, החובות הקבועים בחוק לא יחולו על יבואנים או יצרנים שהמשקל של אריזותהשירות או המוצרים הארוזים שלהם שמכרו בשנה לא היו מעל 1000 קילוגרם.

אריזה לפי החוק היא כל חומר או חפץ שנועדו לשמש כדי לעטוף, לארוז או לשאת מוצר ושהוא ניתן להפרדה מהמוצר עצמו ואינו חשוב לשם השימוש בו.

אריזת שירות לפי חוק האריזות היא אריזה לשם השירות לדוגמא קופסא, שקית או שק ביג בג. מוצר ארוז לפי החוק הוא מוצר שנארז באריזה שאינה אריזת שירות שנועד לייצור, מכירה או שיווק בארץ. החוק עוסק באריזות שיוצרו ממתכת, עץ, פלסטיק, קרטון, זכוכית ונייר.

כמו כן החוק קובע בהתאם לסוגי החומרים השונים, יעדים שונים למחזור החל משנת 2011 עד לשנת 2015. חובה לציין כי חברות שלא יעמדו ביעדי המחזור שנקבעו בחוק חושפות את עצמן לקנסות החל מגובה של 2,000 שקלים ומעלה.

למידע נוסף השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם