ניהול מלאי

מהו ניהול מלאי?

ניהול עסק מצליח לאורך זמן הוא אינו דבר של מה בכך ודורש בקיאות רבה בלא מעט תחומים. זאת בין אם מדובר בחברת היי טק גדולה או מכולת שכונתית. המונח מלאי מתייחס בדרך כלל לכמות הציוד או החומר הזמין והנמצא בבעלות המפעל או העסק.

 ניתן להפריד בין ארבעה סוגים של מלאי. מלאי של מוצרים שהליך ייצורם הסתיים, מלאי של מוצרים או חומרים המשמשים לצורך הכנת המוצר הסופי, מלאי של חומרים המשמשים לאריזת המוצר הסופי ומלאי של מוצרים המצויים בהליך ייצור.

איך לבצע ניהול מלאי?

בעידן המודרני, ניהול מלאי על ידי אנשי מקצוע איכותיים הוא חלק בלתי נפרד מהצלחת העסק. המלאי הוא אחד הנתונים המרכזיים במאזן הרווח וההפסד של העסק ויש להביאו בחשבון בניהולו הכספי. כך לאור העובדה שהמלאי נחשב לחלק מהוצאות הרכישה של העסק מפחיתים את שוויו מסך כל הרכישות. ערך המלאי נקבע לפי שווי השוק או שווי העלות של הפריט .

ניהול מלאי נעשה בשנים האחרונות גם בעסקים קטנים בעזרת מערכות מידע ממוחשבות לצד השיטות הידניות. חברה לא יכולה להרשות לעצמה מחד להחזיק מלאי נמוך מדי באופן שהיא לא תוכל להיענות לדרישה של הלקוחות אך מאידך גם לא להחזיק מלאי בכמויות גדולות מדי.

הסיבה לכך היא שמלאי גדול מדי גם עלול לאבד מערכו עם הזמן בעקבות חידושים טכנולוגיים, כאשר במקביל גם על כל מלאי שמוחזק על המדף ישנן לחברה הוצאות על החזקתו וריבית על מחירו.

ניהול מלאי מקצועי הוא פעמים רבות חלק בלתי נפרד משרשרת האספקה והלוגיסטיקה של החברה. הרבה פעמים ניהול זה ייעשה גם על ידי מנהל המחסן.

כך מנהל מחסן מקצועי יסדר את המלאי באופן שיחסוך עלויות מיותרות על אחסון לא יעיל. בדומה הוא יוכל לדעת איזה מוצרים כדאי לשווק באותו הזמן ואיזה מוצרים אחרים כדאי להזמין מהספקים.

למידע נוסף השאירו פרטים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם